Známá tvář soutěže
Deloitte Technology Fast 50

Prusa Research
3D tiskárny z Česka pro celý svět

Pár let zpátky měli v původní pražské kanceláři v Karlíně mapu světa a v ní spoustu zapíchnutých červených vlaječek. Zakladatel společnosti Prusa Research Josef Průša takhle sledoval, kam všude 3D tiskárny vyvezli. Už tenkrát byste na té mapě prázdné místo hledali poměrně marně.

Sejde se nadšený a zapálený zakladatel, který se obklopí stejně zapálenými a smýšlejícími lidmi. Společně vyhmátnou díru na trhu a zaplní ji produktem na špičkové technologické úrovni, který konkuruje kvalitou, ale hlavně cenou, čímž se stane dostupným pro tisíce zákazníků po celém světě. Ze začátku je to trošku punk, takže na nějaké přesné odměřování ingrediencí nebo zažité postupy se nehraje. Není důvod, vaří se to samo. Nějak takhle by mohla začínat kuchařka o startupech s titulní fotkou Josefa Průši a desítkou 3D tiskáren za jeho zády. A možná i tou mapou s vlaječkami, kde byste jich dnes napočítali už sto šedesát!

Aby mohly být naše produkty nejlepší na světě, musíme umět nejenom vytvářet skvělý hardware, ale dělat i perfektní zákaznickou podporu. Dlouho jsme neměli marketingový ani sales tým. Zákazníci si naše produkty navzájem doporučovali. Právě tohle funguje.
Josef Průšazakladatel Prusa Research

Soběstačnost je vedle špičkového zákaznického servisu hlavní ingrediencí, která se v jejich receptu na úspěch osvědčuje. Od tisku součástek pro další tiskárny je to už jen krok k výrobě vlastního filamentu. A pak je to samozřejmě cena. Tiskárny od Prusa Research mohou být dostupné i díky tomu, že si je můžete sami seskládat, od první po poslední součástku.

Pověstnou třešničkou na dortu je pak otevřenost. S každým novým modelem probíhá automatický upgrade i pro majitele starších tiskáren. Než by bojovali s plagiátory, raději jedou ve stylu „open source“. Jak totiž před pár lety řekl sám Josef Průša: „V Číně vás okopírují tak jako tak. Lepší je pořád inovovat“.

Kdo mohl nahlédnout pod pokličku Prusa Research, ví, že Josef Průša to všechno uvařil velmi dobře, i když to tedy od začátku byla solidní jízda. Objednávky se hrnuly z celého světa. Ani šest tisíc tiskáren vyrobených měsíčně nestačilo pokrýt poptávku. Josef Průša říkal, že by potřebovali osmý den v týdnu, možná i devátý a desátý, aby to všechno zvládali.

Kdybych dnes firmu zakládal znovu, začal bych zaměstnávat lidi kolem sebe o dost dříve, než jsem to udělal. Na spoustu věcí jsem byl ze začátku sám, a to už pochopitelně při našem růstu i velikosti dále nešlo, říká Josef Průša.

Na vrchol se tyhle zlaté české ručičky vypracovaly samy, bez pomoci investora. V roce 2018 pánové Průšové na tržbách překročili miliardovou hranici a o rok později mohli oslavit další milník: celkově už 150 tisíc vyrobených tiskáren. Pozornost z jiného soudku na sebe strhli vloni v létě, když najednou spustili 1096 tiskáren. Suverénně tak překonali americký rekord z roku 2014, kdy jich najednou jelo „jen“ 159. Proud v pražských Holešovicích, kde mají své sídlo, továrnu i PrusaLab, překvapivě nevyhodili, do Guinessovy knihy rekordů se ale zapsali.

Pro Josefa Průšu bylo vždy velkým tématem kutilství, pro Čechy typické, pod tlakem moderní doby ale zvyk, který se začal vytrácet. A tak si vymyslel PrusaLab. Kutilskou, vzdělávací i prototypovací dílnu, kde se děti i dospělí seznamují s řemeslem a na vlastní kůži si vedle 3D tisku mohou vyzkoušet i další nejmodernější kutilskou techniku.

Když jsem začínal s technologiemi, hrozně mě štvalo, že jsem neměl možnost pořídit si třeba pájku, protože na vysokoškolské koleji podobné vybavení nebylo. Rozhodl jsem se proto, že udělám prostor pro veřejnost, kam mohou lidé přijít a s technologiemi si tam hrát. Je to taková filantropie, abych někomu pomohl, pokud chce vyrábět něco dalšího, tak aby měl kde.
Josef Průšazakladatel Prusa Research

Vedle celosvětové dominance a získání titulu král 3D tisku si Josef Průša vždy zakládal na tom, aby do společnosti něco vracel. To se ukázalo i během současné krize. Nedostatek ochranných zdravotních pomůcek vyřešili v Prusa Research tiskem štítů pro zdravotníky. Tisíce dobrovolníků sdružených v 3D tiskařské komunitě pak štíty tiskli na svých tiskárnách, další lidé pak přispívali finančně na jejich výrobu a distribuci.

Let Deloitte Technology Fast 50 Z Rising Stars mezi nejrychleji rostoucí tech firmu ve střední Evropě

 • 2012 Josef Průša zakládá
  společnost Prusa Research
 • 2016 9. místo mezi Rising Stars
 • 2017 3. místo v žebříčku
  Technology Fast 50 CE
 • 2018 1. místo v žebříčku
  Technology Fast 50 CE
 • 2019 2. místo v žebříčku Technology Fast 50 CE
  3. místo v žebříčku Technology Fast 500 EMEA