Nejrychleji rostoucí tech firma ve střední Evropě

FTMO
Platforma pro tradery z Česka pro celý svět

Nápad, jak obchodovat na finančních trzích, by tady byl. Inspirace s podobnými projekty také. Ale chyběl kapitál. A tak se rozhodli zapojit do několika startupových soutěží a zkusit štěstí. Jenže happyend se nekonal. Před zabouchnutím dveří přišla tvrdá realita: váš projekt nemá šanci uspět. To se psal rok 2015. O šest let později mají stovku zaměstnanců, klienty po celém světě a svým tempem růstu trhají jeden rekord za druhým.

Řeč je o společnosti FTMO, která prostřednictvím své platformy hledá a testuje obchodníky na kapitálových trzích, a jejích zakladatelích Marku Vašíčkovi a Otakaru Šuffnerovi. Ještě během studia na VŠE přišli na nápad, jak hledat a spojit forex tradery.

Podnikatelský záměr fungoval od začátku, přesto se ho v žádném akcelerátoru nedařilo prosadit a získat tak investora. Marek Vašíček a Otakar Šuffner se ale nevzdali – měli za sebou několik měsíců tvrdé práce, rozjednané spolupráce i technická řešení, a tak si řekli, že to prostě zkusí. Na vlastní pěst.

Pokud s něčím začínáte od nuly, nikdo vám nevěří. Klienti jsou skeptičtí a váhají, partneři s vámi nechtějí spolupracovat. I my jsme si tím vším prošli. Teď je to úplně něco jiného. Vyrostli jsme a všem dokázali, že jsme schopní dělat velké věci. Dnes je to už o fungujícím byznysu, který živí přes sto lidí, za které máte zodpovědnost.
Marek Vašíček, spoluzakladatel a CTO, FTMO

Poroty ve startupových soutěžích se mýlily. I to ale k životu patří. Možná si pak o to více člověk užívá to, co přijde. Třeba po 6 letech od založení na 3 tisíce aktivních traderů z 200 zemí, kteří mají přiřazený svůj FTMO účet a obchodují pro FTMO. To jsou aktuální čísla. A ještě jedno srovnání: zatímco na začátku, ještě v dobách startupového punku, jak říká Marek Vašíček, denně aktualizovali klientské údaje u 10 účtů, dnes je to v reálném čase více než 80 tisíc aktivních účtů.

Poprvé se do soutěže Deloitte Technology Fast 50 přihlásili v roce 2019 a hned kategorii Rising Stars pro začínající hvězdy vyhráli. Tenkrát ještě jako společnost FF Trader s tempem růstu ve výši 1465 procent. O rok později to samé. Pouhé dva roky v soutěži jim stačily na to, aby Marek Vašíček a Otakar Šuffner ovládli hlavní žebříček Fast 50 a přepsali její dějiny – ještě žádné společnosti ze středoevropského regionu v celé její 22leté historii se nepodařilo to, co jim. Za čtyři roky „vyrůst“ na neuvěřitelných 39 432 procent!

V první řadě myslíme na to, aby trader dostal dobrý produkt s přidanou hodnotou. Pak má důvod, aby se k nám vracel. S platformou FTMO tráví nějaký čas a my chceme, aby to bylo efektivní.

A to přitom ještě dva roky zpátky na slavnostním vyhlášení Technology Fast 50 Marek Vašíček nepředpokládal, že by už brzy šli ve šlépějích jiných známých tváří soutěže, třeba společností Kiwi.com či Prusa Research. „Náš byznys je zaměřen na užší cílovou skupinu, z tohoto důvodu asi nebudeme další Kiwi.com či Prusa Research, ale rozhodně jako výše zmínění také cítíme, že jsme na začátku svého potenciálu a užší cílová skupina neznamená, že nedokážeme generovat zajímavé revenues.

Možná to byla jen opatrnost, možná skromnost, která je oběma zakladatelům stále vlastní. Jisté je ale to, že od dob malé kanceláře na pražském Žižkově ušli obrovský kus cesty. Na začátku přitom vůbec neměli v plánu, že by snad chtěli změnit svět. Jako obchodníci měli problém s podkapitalizací a ten se snažili nějak vyřešit. Výsledkem je platforma FTMO, která s využitím cloudových služeb a moderních technologií pomáhá traderům po celém světě vydělávat obchodováním na finančních trzích slušné peníze, a to i bez dostatečného kapitálu a s téměř nulovým rizikem.

Kdyby se někdo zeptal mého já pět let zpátky, řekl bych mu, ať má vysoké cíle a neomezuje se jen na český trh. Nám trvalo dva tři roky, než jsme si řekli: pojďme to zkusit v angličtině!

Z víkendů už dávno nejsou volné víkendy, ze studentů pracujících na part time se už dávno stali byznysmeni. Česko, kde před pěti lety začali svůj nápad převádět do praxe a měli ho jako hlavní trh, dnes zaujímá jen desetiny procent. Směr udávají tradeři z Ameriky, Británie a Kanady.

Za poslední rok udělali Marek a Ota obrovský posun kupředu. FTMO je teď vytěžuje na 120 procent a zatím si moc nedovedou představit, že by to bylo jinak. Ale třeba jednou půjdou do úplně jiného odvětví. Kdo ví.