Ocenění Impact Stars za unikátní produkt

CAREBOT
Umělá inteligence rozezná onemocnění plic

Kdyby svět nečelil onemocnění covid-19, možná by Daniel Kvak společně se svou manželkou Karolínou řešili predikce stáří kostí. Místo toho se zaměřili na plíce a pomocí umělé inteligence vyvinuli systém, který dokáže během pár sekund z rentgenového snímku rozpoznat, zda je pacient zdravý, nebo má covid, zápal plic či jakýkoliv jiný plicní nález včetně nádoru.

On se jako doktorand na Masarykově univerzitě v Brně věnuje strojovému učení, ona je forenzní antropoložka. To není začátek inzerátu, nýbrž úvod příběhu o startupu Carebot. Ještě zbývá třetí do party, Matěj Misař, dříve novinář specializující se na zdravotnictví, dnes výkonný ředitel Carebotu. Slovo dalo slovo, když si všichni tři uvědomili, že tenhle nápad má mnohem větší přesah a že nebude „jen“ o covidu, nýbrž že může kompletně pomoci celému zdravotnickému sektoru.

„Představte si, že každý radiolog a každý lékař má svůj systém v počítači, přes který se dívá na rentgenové snímky. My mu náš model vložíme přímo do jeho systému. Když mu přijde fotka plic pacienta, klikne jedním tlačítkem a Carebot mu okamžitě doporučí, co má pacient na plicích a kde to má,“ vysvětluje Matěj Misař.

Carebot při tom využívá nejmodernější technologie strojového učení a počítačového vidění čili pracuje na bázi hlubokých neuronových sítí. „Softwaru, neuronové síti předkládáme snímky plic a zároveň k tomu anotace, tedy jaký má pacient nález. Díky tomu je Carebot schopný naučit se rozpoznávat jednotlivé nálezy jenom na bázi těchto znalostí. Je natrénovaný na statisících snímků žen, mužů, dětí, které byly dvakrát anotovány, tedy dvakrát vyhodnoceny různými lékaři,“ upřesňuje Daniel Kvak.

Naši neuronovou síť jsme natrénovali na rozsáhlém datasetu jednotlivých nálezů, věkových skupin, geografických lokací či pohlaví, zohledňují stojící či ležící pacienty, ale hlavně také možnosti, jak se snímá a jakým způsobem se snímá. To je zásadní i pro jiné země, kde se setkáváme se snímky v různé kvalitě. I s nimi si Carebot poradí.
Daniel Kvak, vývojář a CEO, Carebot

Ambicí Carebotu rozhodně není nahradit lékaře – ten tady bude vždycky od toho, aby určoval diagnózu a pacienty léčil. A lékaři si to uvědomují, Carebota vnímají pozitivně. Jak říká Daniel Kvak, radiologové jsou asi nejvíce otevřeni novým technologiím a baví je inovace.

Cílem je pomocí umělé inteligence výrazně zvýšit kvalitu diagnóz. A napomáhat přetíženému systému tam, kde nejsou k dispozici radiologové, třeba během nočních služeb nebo v malých nemocnicích. Klíčovou roli sehrává, i pokud jde o prevenci. „Každý nález, který není dostatečně brzy detekován, se může následně rozvinout v něco mnohem většího. Nemocný pacient pak zdravotnický systém stojí více peněz,“ připomíná Daniel Kvak.

Jednou z klíčových věcí, které Carebota odlišuje od konkurence, je hlavně jednoduchá implementace. „To, že jsme schopni se během velice krátké chvíle zapojit kdekoliv, do každého počítače radiologa či lékaře, do úplně každého systému. Telemedicína je na vzestupu, vytvořili jsme i webovou aplikaci, kterou lékaři mohou využívat stejným způsobem,“ říká Daniel Kvak.

Dokážete si představit, jak to probíhalo, když dva kluci chodili po investorech, že tady mají dobrou myšlenku, spolupracují s lékaři, ale že výsledné řešení bude zavedeno v nemocnicích třeba až za rok. Mít dobrý nápad je jedna věc, druhá věc je ale ten nápad zafinancovat. Teď budeme muset projít složitým procesem certifikace a ta stojí několik milionů korun.
Matěj Misař, Executive Director, Carebot

A pak je tu všestrannost použití – rentgenovými snímky to pouze začíná, model lze využít téměř na jakákoliv screeningová vyšetření, nejenom na ta „statická“ jako u rentgenu plic či mamografu, ale také na endoskopická vyšetření, jako jsou kolonoskopie či gastroskopie. Dlouhodobá vize Carebotu je taková, že bude existovat jeden systém, do kterého můžete nahrát jakýkoliv snímek či video z vyšetření. Celý systém pak bude lékařům pomáhat k upřesnění diagnóz.

Carebot přispívá ke kvalitnější diagnóze – pacientům může díky včasnému odhalení onemocnění plic zachránit život, lékařům zjednodušit práci, zdravotnímu systému ušetřit spoustu prostředků, pakliže je problém odhalen včas. Takže je ku prospěchu všech. A to je teprve začátek. „Z každé krize mohou přijít dobrá řešení a my doufáme, že pro tuhle pandemickou krizi může být dobrým řešením právě Carebot. Nestavíme se ale do role zachránců zdravotního systému, přistupujeme k tomu s pokorou a víme, že nás čeká ještě dlouhá cesta,“ říká Matěj Misař.

I kdyby Carebot zachránil život jen jednoho člověka, mělo to smysl, shodují se oba pánové. Soudě dle toho, co už dnes „pečující robot“ Carebot umí, je ale jasné, že má našlápnuto k mnohem větším věcem. Teď je potřeba, aby prošel náročným procesem certifikace – pokud vše půjde podle plánu, na konci roku 2022 by mohl být plně nasazen ve zdravotnických zařízeních.

V kategorii Impact Stars jsme ocenili ještě další dvě firmy: NAFIGATE Corporation a ANTHONYapp.